Consilier juridic

Depozitarul Sibex

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Analizarea contractelor încheiate între companie şi furnizori/clienţi şi adaptarea acestora la legislaţia în vigoare şi la interesele companiei;
- Întocmirea actelor specifice în relaţia cu Registrul Comertului;
- Acordarea de consultanţă juridică tuturor departamentelor societăţii;
- Redactarea actelor de corespondenţă în relaţia societăţii cu autorităţile de supraveghere/clienţii/furnizorii etc;
- Redactarea oricăror alte acte cu caracter juridic;
- Formularea de opinii cu privire la aspectele care privesc activitatea societăţii;
- Consilierea managementului cu privire la modul de realizare a planurilor şi strategiei elaborate de acesta, din punct de vedere legal;
- Monitorizarea şi analizarea permanentă a legislaţiei relevante pentru activitatea societăţii şi informarea corespunzătoare atât a managementului, cât şi a personalului societăţii cu privire la noile modificări în legislaţie, în funcţie de implicaţiile pentru activitatea desfăşurată;
- Acoperirea ariei resurse umane;
- Reprezentarea societăţii în faţa instanţelor de judecată şi a autorităţilor publice.

CERINTE

- Studii superioare în domeniul juridic;
- Cunoştinţe solide de legislaţie a societăţilor şi legislaţia muncii;
- Cunoştinţe solide de legislaţie în domeniul pieţei de capital;
- Limba engleză scris/vorbit/citit la nivel avansat;
- Cunoaşterea pachetului MS Office (Word, Excel, Power Point);
- Organizat şi cu foarte bune abilităţi analitice şi de sinteză;
- Abilităţi de relaţionare şi spirit de echipă;
- Capacitatea de a gestiona simultan proiecte multiple şi de a respecta deadline-uri;
- Persoană responsabilă, dedicată domeniului de activitate ales;
- Minimum 3 ani experienţa într-un post cu responsabilităţi similare;

BENEFICII OFERITE

-Bonuri de masa

Depozitarul Sibex este o societate pe acțiuni, înfiinţată și funcționând în baza prevederilor Legii privind societăţile comerciale și a reglementărilor Autoritatii de Supraveghere Financiara și ale Băncii Naţionale a României incindente, cele două entităţi asigurând totodată reglementarea şi supravegherea permanentă a activității societății.
Depozitarul Sibex are calitatea de administrator al unui sistem de plăţi care asigură compensarea fondurilor şi decontarea operaţiunilor cu instrumente financiare.

Principalul obiect de activitate al societății se referă la
prestări de servicii de depozitare pentru emitenţii de instrumente financiare, operaţiuni de registru pentru emitenţii de instrumente financiare, precum şi operaţiuni de compensare şi decontare a tranzacţiilor cu instrumente financiare.